به وب سايت اطلاع رساني فرمانداري آبدانان خوش آمديد.
دوشنبه ٢٦ آذر ١٣٩٧
عناوين
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
نظرسنجی
عملكرد فرمانداري آبدانان را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

عالي
خوب
ضعيف

اخبار > برگزاری همایش مصلحان ؛ قانون و رسومات محلی در بخش کلات


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری همایش مصلحان ؛ قانون و رسومات محلی در بخش کلات

به گزارش روابط عمومی فرمانداری آبدانان _ همایش مصلحان ؛ قانون و رسومات محلی در روز دوشنبه مورخ 18/10/96با حضور فرماندار واعضای شورای تامین در بخش کلات برگزار شد .
در همایش مصلحان ، قانون و رسومات محلی هادی زاده بخشدار کلات ضمن تشریح اهداف این همایش گفت : اصلاح آسیبها و ناهنجاریها و آسان سازی سنت حسنه ازدواج و جلوگیری از رسم تیراندازی در مراسمات شادی و عزا از اهم اهداف این همایش بود.
مجید عسگری فرماندار آبدانان در این همایش گفت : مادر شرایطی از زمان و مکان قرار داریم که حوادث و اتفاقات ناگوارزیادی اطراف مارا احاطه کرده است که اخرین نمونه از این فتنه ها فتنه گروه داعش بود که هدف از ایجاد این فتنه در منطقه به خطر انداختن امنیت داخلی ایران بود ، که به یاری خداوند و درایت مقام عظمای ولایت و همه مسئولین نظام و نیروهای نظامی و انتظامی و امنیتی و به پشتیبانی مردم این فتنه خاموش گردید و همه نقشه های دشمنان قسم خورده جمهوری اسلامی ایران شکست خوردند.
عسگری افزود : ما در چند روز گذشته شاهد بودیم که دشمنان قسم خورده این انقلاب بار دیگر خواستند که با سوء استفاده از اعتراضات و خواسته های بحق مردم دست به ایجاد آشوب و اغتشاش جهت برهم زدن امنیت داخلی ایران بزنند که اینبار هم به یاری خداوند و هوشیاری مردم نتوانستد این نقشه شوم خودرا نیز عملی کنند و مردم پاسخ کوبنده ای به آنها دادند .
وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد : مادر عبور از سنت به مدرنیته دچار سردرگمی فرهنگی شده ایم واز عقبه غنی فرهنگی خود جدا شده ایم و بسیاری از عقبه های فرهنگی درستمان را گم کردیم و به فراموشی سپردیم و امروز این نابسامانیهای اجتماعی که امروز شاهد آن در جامعه هستیم ناشی از جدا شدن نسل قدیم از نسل جدید است .
فرماندار آبدانان اظهار کرد: همگرایی و هم‌افزایی بین اقوام، طوایف و همچنین استفاده از ظرفیت بزرگان و معتمدین محلی برای ایجاد یک وحدت حداکثری در شهرستان بسیار ضروری است.
وی تاکید کرد: مردمان شهرستان آبدانان دارای فرهنگ اصیل ایلی و عشایری هستند که در این جامعه معتمدین ، بزرگان و ریش سفیدان از جایگاه و نفوذ و منزلت اجتماعی خاصی برخوردار بوده اند.
عسگری افزود: بزرگان و ریش سفیدان به عنوان معتمد مردم همیشه منشأ خیر و برکت ، صلح ، سازش ، امنیت و آرامش بوده و هستند.و امروز وظیفه ماست ازظرفیت بزرگان و ریش سفیدان و معتمدین محلی برای از بین بردن نابسامانیهای اجتماعی استفاده کنیم .
سبزواری رئیس دادگستری شهرستان آبدانان نیز در این همایش گفت : ما امروز در زندگی اجتماعی با سه مقوله روبرو هستیم ؛ شریعت ؛ قانون و عرف و رسومات محلی که اینها در زندگی امروزی ما نقش و حضور اساسی دارند .
وی افزود : باید بزرگان و ریش سفیدان و متنفذین سعی کنند بعضی از رسومات محلی که باعث ایجاد مزاحمت و مشکل برای افراد و جامعه می شوند از جمله ( راه اندازی کاروانهای عزا و شادی ، تیر اندازی در مراسمات عروسی و عزا ) جلوگیری نمایند و رسومات محلی حسنه دیگر از جمله ترویج ازدواج آسان ؛ سنت حسنه انفاق و قرض الحسنه و ... را ترویج و گسترش دهند .
فرمانده سپاه ناحیه آبدانان گقت : معتمدان و ریش سفیدان می توانند با نهادینه کردن منش جامعه پسند خرد جمعی در مقابل تصمیمات خلق الساعه در توسعه و آبادانی هرمنطقه ای تاثیر گذار باشند.
نصرالهی با اشاره به نقش و جایگاه ردش سفیدان در برقراری امنیت افزود: معتمدان و ریش سفیدان جامعه بازوی توانمند نظام در تمام عرصه های مختلف اجتماعی و علی الخصوص صلح و سازش و برقراری امنیت هستند.
در ادامه سه نفر از معتمدین و متنفذین محلی ( آذر تاجمیر ؛ سید حرمت الله موسوی و عابدآذین بخش ) مطالبی را در خصوص نفقش و جایگاه ریش سفیدان و رسومات محلی بیان نمودند .
ودر پایان میثاق نامه این همایش قرائت و مورد تائید حاضرین در جلسه قرار گرفت .


١١:٢٧ - سه شنبه ١٩ دی ١٣٩٦    /    شماره : ٢٥٧٠١    /    تعداد نمایش : ١١٧خروج